Losowy obrazek

Crysis to gra akcji/First Person Shooter stworzona przez studio Crytek. Twórcy zasłynęli niespotykanie szczegółowym, trójwymiarowym silnikiem graficznym, realistyczną fizyką oraz interesującą fabułą.

W Crysis duży dużo uwagi poświęcono na opracowanie rozbudowanego trybu multiplayer. Jednakże gracze preferujący rozgrywkę w pojedynkę nie zostawili pozostawieni sami sobie i przygotowano również obszerną kampanię, na którą złożyło się jedenaście misji.

Akcja gry toczy się w 2020 roku. Na jedną z wysp Morza Południowochińskiego spada ogromna asteroida. Rząd Korei natychmiast blokuje dostęp do miejsca zdarzenia. Stany Zjednoczone nie są tym zbytnio zadowolone i dlatego wysyłają tam swoją grupę badawczą - Oddział Delta Force. Gracz kieruje jednym z członków tej jednostki: Jake'iem Dunnem. W czasie pierwszych misji gracz musi przedostać się przez gęstą dżunglę eliminując napotkanych po drodze Koreańczyków. Po dotarciu do celu okazuje się, że owa asteroida jest olbrzymim statkiem kosmicznym wypełnionym po uszy kosmitami, którzy przybyli na Ziemię, aby ją skolonizować. Obcy odczuwają jednak pewien dyskomfort w naszym klimacie...

Crysis: Eskalacja

Crysis 3 Crysis: Eskalacja

Crysis: Eskalacja to powieść napisana przez znanego fanom SF autora, co od razu da się wyczuć. Składa się z na pozór odrębnych, niechronologicznie rozrzuconych w czasie i przestrzeni opowieści, które nie dość, że są ciekawe same w sobie, to jeszcze splatają sie w sposób, który czasem przyprawia o ciarki. Niezwykle mocną stroną Eskalacji są wyraziste postaci, autentyczne dialogi i świat, w którym toczą się ich losy. Dodajmy do tego niezwykły dynamizm opisów, atmosferę zagrożenia i klimat chylącego się ku upadkowi świata, na domiar złego nękanego przez obcych, a otrzymamy książkę, nad którą żaden fan literatury SF, nawet nie związany z grami, nie powinien przejść obojętnie.

Zadając kłam powszechnej tezie, że książki na podstawie gier są tylko dla hardcore’owych wyznawców wideorozrywki, pojawia się powieść Gavina Smitha Crysis: Eskalacja. Owszem, świat przedstawiony w niej to ten, który znamy z serii gier Crysis, ale Eskalacja to zupełnie niezależny, rasowy thriller SF, który z pewnością zainteresuje niejednego miłośnika literatury fantastycznej. Będąca fabularnym pomostem między grami Crysis 2 a Crysis 3, książka Smitha w niezwykle sugestywny sposób przedstawia nieznane dotąd losy dwóch kultowych bohaterów serii – Proroka i Psycho, jak również zarzewie ruchu oporu przeciw megakorporacji CELL. W Eskalacji jest wszystko, czego można by wymagać od dobrego SF: nieoczywista, najeżona niedopowiedzeniami retrospekcja, budująca zagrożenie tajemnica, obcy, wyraziste postaci, świetne pomysły fabularne, technologie przyszłości i mistrzowsko poprowadzona, dynamiczna akcja w oddziałujących na wyobraźnię sceneriach. Nic tylko czytać! Nawet (a może tym bardziej) jeśli nie zna się gry. A dla fanów serii Eskalacja to pozycja więcej niż obowiązkowa. Na rynku będzie dostępna już 20 lutego.

Crysis: Eskalacja Crysis: Eskalacja
Dodał Polak | czwartek, 07 lutego 2013 11:50
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież