Losowy obrazek

Crysis to gra akcji/First Person Shooter stworzona przez studio Crytek. Twórcy zasłynęli niespotykanie szczegółowym, trójwymiarowym silnikiem graficznym, realistyczną fizyką oraz interesującą fabułą.

W Crysis duży dużo uwagi poświęcono na opracowanie rozbudowanego trybu multiplayer. Jednakże gracze preferujący rozgrywkę w pojedynkę nie zostawili pozostawieni sami sobie i przygotowano również obszerną kampanię, na którą złożyło się jedenaście misji.

Akcja gry toczy się w 2020 roku. Na jedną z wysp Morza Południowochińskiego spada ogromna asteroida. Rząd Korei natychmiast blokuje dostęp do miejsca zdarzenia. Stany Zjednoczone nie są tym zbytnio zadowolone i dlatego wysyłają tam swoją grupę badawczą - Oddział Delta Force. Gracz kieruje jednym z członków tej jednostki: Jake'iem Dunnem. W czasie pierwszych misji gracz musi przedostać się przez gęstą dżunglę eliminując napotkanych po drodze Koreańczyków. Po dotarciu do celu okazuje się, że owa asteroida jest olbrzymim statkiem kosmicznym wypełnionym po uszy kosmitami, którzy przybyli na Ziemię, aby ją skolonizować. Obcy odczuwają jednak pewien dyskomfort w naszym klimacie...

Crysis 2 · Broń i wyposażenie

W Crysis 2 będziemy mieć dostęp do następujących rodzajów broni.

Grendel

Grendel jest karabinem na naboje wysokiego kalibru z ogromną mocą obalającą. Został opracowany przez kolesi z ukraińskiej manufaktury Arms Lisunov. Poza tym jest wybierany przez strzelców wyborowych dzięki zwiększonemu zasięgowi i sile ognia. Posiada tryby pojedynczego ognia i serii składającej się z 3 pocisków. Elastyczna konstrukcja pozwala na dostosowanie broni do sytuacji, w której znajduje się strzelec, bowiem karabin nadaje się do użycia na krótki i długi dystans. Ta różnorodność w połączeniu z jego niszczycielską siłą oraz wysoką przebijalnością osłon idealnie nadaje się do szturmu na ciężko opancerzone jednostki i wrogów znajdujących się za osłoną. Aby zwiększyć dodatkowo siłę ognia pociski 6.8mm zostały specjalnie zaprojektowane, co zmaksymalizowało zniszczenia tkanek i utratę krwi, zapewniając skuteczną śmiertelność na skutek uderzenia. W ostatnich latach Grendel został powszechnie przyjęty przez siły USMC, rutynowo wydany wraz z karabinem SCAR, aby zapewnić większą siłę ognia na odległość.

Grendel

Feline

Wyprodukowany przez Europejczyków pistolet maszynowy o dużej pojemności magazynka i imponujacej szybkostrzelności wynoszącej 1200 pocisków/ min w trybie automatycznym. Feline, opracowane przez brytyjskich fachowców z Lank & Linder, został wprowadzony w 2019 r. przede wszystkim do wyspecjalizowanych organów ścigania i sił zbrojnych na całym świecie. Od 2023r. Feline jest uważany za najlepszy w swojej klasie, a także chwalony za niebywałą szybkostrzelność i zwartą, ergonomiczną konstrukcję w układzie bullpup. Pistolet maszynowy wykorzystuje amunicję pistoletową najnowszej generacji kalibru 4.7mm. Zmniejszenie wymiarów pocisku i zwiększenie pojemności magazynka nie wpłynęło negatywnie na siłę ognia. Oprócz zwartej konstrukcji, Feline oferuje użytkownikowi możliwość zmodyfikowania poprzez dołączenie celownika laserowego oraz kolimatorowego.

Feline

Hammer

Broń najwyższej jakości. Prawdziwa bestia. Wyprodukowana przez ukraińską manufakturę Arms Lisunov podobnie jak Grendel. Pistolet ten strzela nabojami kalibru 0.50cal, które oferują ogromną siłę rażenia i są w stanie przebić najmocniejszy pancerz kilkoma strzałami. Hammer nie jest optymalną bronią do użytku wojskowego ze względu na mały magazynek oraz duży rozrzut. Jednak jak najbardziej sprawdza się w firmach ochroniarskich, gdzie siła rażenia ma znacznie większe znaczenie niż pojemność magazynka. Ostatnio pojawiły się pogłoski, że korporacja CryNet zabezpieczyła lukratywny kontrakt z Lisunov na wyposażenie sektora prywatnego sił bezpieczeństwa CELL w pistolety Hammer.

Hammer

Jackal

Zaprojektowany od podstaw do celów wojskowych przez firmę Bishop Ballistics, Jackal jest ciężką strzelbą w każdym sensie tego słowa. Podczas gdy jego konkurenci są oparci na cywilnych wersjach modelu, Jackal ma niski odrzut oraz 12 nabojowy magazynek. Dzięki tym cechom idealnie nadaje się do walki w terenie miejskim. Pomimo wysokiej ceny, Jackal jest poszukiwany przez prywatnych koontrahentów i pracowników ochrony, którzy kochają go za jego niezawodność, wysoką szybkostrzelność i opcjonalny magazynek o dużej pojemności. Nie ma takiego celu, który byłby w stanie wytrzymać serię z tej broni, a już na sam dźwięk wystrzału przeciwnicy zaczynają chować się za słony.

Jackal

JAW

Lekka bezodrzutowa broń przeciwpancerna. Opracowana przez Hagerling Ordnance (Szwecja) w kooperacji z oddziałami wojskowymi z USA i innymi siłami zbrojnymi z całego świata, JAW jest w stanie pokonać nowoczesne czołgi, pojazdy opancerzone, a także grupę piechoty wyposażoną w głowice HEAT. Rakietnica jest przeznaczona do walki miejskiej, ale nadaje się także do walki w pomieszczeniach i bunkrach. Ma także możliwość korzystania z ograniczonych wskazówek SACLOS, dzięki czemu może być wykorzystywana do unieszkodliwiania szybko poruszających się celów, jak np. helikoptery. JAW jest bronią jednostrzałową, dlatego też po użyciu może zostać wyrzucona. Jednak dzięki temu, że jest zbudowana z materiałów kompozytowych, strzelec może nieść kilka rakiet ze sobą przy minimalnym spowolnieniu poruszania się.

JAW

K-Volt

Jak sama nazwa wskazuje, K-Volt wykorzystuje elektryczność do strzelania. W kierunku celu wysyłane są elektrostatyczne "granulki", które powodują potężny wstrząs przy uderzeniu. K-Volt jest aktualnie bliższy broni stosowanej w paintballu niż broni konwencjonalnej, będący mniej efektywny przeciwko ruchomym celom ze względu na silne przewodzenie wymagane do trafienia. Niepotwierdzone raporty mówią, że CryNet opracował K-Volt przede wszystkim do użytku wojskowego jako broń EMP służąca przeciwdziałaniu żołnierzom wyposażonym w nanokombinezony oraz przeciwko pojazdom.

K-Volt

Marshall

Marshall jest najnowszym bojowym shotgunem pochodzącym ze znanej włoskiej fabryki - Corbetta Firearms. Wykorzystanie wytrzymałych polimerów i składanej kolby w konstrukcji spowodowało uznanie strzelby jako broni niezawodnej, używanej przez siły porządkowe, policję i najemników od kilku lat. Zasosowanie większego magazynka umożliwiło wyeliminowanie problemu występującego w poprzednich modelach strzelb. Zintegrowana szyna pozwala montować dodatki, natomiast zastosowanie amunicji kalibru 12 - tłumika pozwalającego na działania w ukryciu. Tak jak poprzednicy, Marshall zapewnia potężną siłę ognia na krótkich dystansach, co sprawia że jest bronią idealną do kontrolowania zamieszek i operacji miejskich.

Marshall

SCAR

Został zaprezentowany w 2018 roku i produkowany przez amerykańską firmę Scrutch Industries, SCAR jest standardowym karabinkiem wszystkich jednostek armii amerykańskiej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej amunicji, mniejszej od poprzedniego kalibru 5.56mm, SCAR oferuje większą pojemność magazynków bez ujemnego wpływu na wydajność. Testy bojowe wykazały, że karabinek pokonuje swojego poprzednika pod każdym względem - od prędkości wylotowej, przez stabilność lotu pocisków po balistykę. SCAR jest częścią projektu Superior Combat Assault Rifle, do którego należy także SCARAB (wersja skrócona karabinu SCAR) i SCARE (wariant snajperski). Rodzina SCAR została zaprezentowana po raz pierwszy w 2018r., krótko przed incydentem na wyspie Lingshan. Po krótkim okresie testowym, karabinek stał się standardową bronią wszystkich jednostek armii Stanów Zjednoczonych, a także różnych jednostek ochrony i prywatnych armii. Broń można wyposażyć w różne dodatki, np. granatnik, celowniki optyczne, tłumiki. W/w dodatki sprawiają, że ten karabin jest idealnym wyborem taktycznym pozwalającym na szybsze przystosowywanie się do sytuacji panującej na nowoczesnym polu walki.

SCAR

SCARAB

Wprowadzony w 2018 roku SCARAB jest skróconym SCAR-em.Jego producentem jest firma Scrutch Industries. Jest on bardziej szybkostrzelny niż pełnowymiarowy SCAR (900 pocisków na minutę zamiast 700), a jego kolba tworzy swoistą "baryłkę", która pomaga w walce wręcz.Jest tak samo skuteczny jak zwykły SCAR. Można do niego dołączyć tłumiki, czy podwieszane strzelby. Oprócz SCARABa i SCARa jest jeszcze wariant snajperski czyli SCARE. Tak jak pełnowymiarowa wersja strzela nabojem 5.56 mm.

SCARAB

X-43 MIKE

MIKE to wysokiej mocy eksperymentalny "miotacz ognia". Do "smażenia" wroga używa mikrofal, przez co często jest przezywany "mikrofalówka". Powoduje czasowo obezwładniający ból. Jest często opisywany jako "Miotacz ognia 2.0". Po zwiększeniu mocy dosłownie gotuje człowieka od środka.

X-43 MIKE

L-TAG

L-TAG jest zaawansowanym granatnikiem opracowanym przez dobrze znaną korporację Amim-Selbach Defense. Wystrzeliwuje szereg granatów kalibru 60mm, “Launcher – Tactical Airburst Grenades” ma ograniczone zastosowanie jako broń taktyczna używana przez siły specjalne. Walki w środowisku miejskim są idealnym miejscem do użycia broni takich jak moździerze i granatniki. L-TAG ​​zwiększa możliwości poprzez zapewnienie operatorom większą kontrolę nad tym kiedy i jak powinien zdetonować granat. Przy użyciu L-TAGa ​​można odbijać granaty od narożników lub tworzyć pola minowe ze względną łatwością. Dzięki zaawansowanej technologii granaty używane w granatniku L-TAG mają większą masę i złożoność, jednak jest to niczym w przypadku czujnika zbliżeniowego, który odróżnia przyjaciół i wrogów.

L-TAG

M2014 GAUSS

W swoim drugim wcieleniu, po pozytywnym przejściu testów bojowych w trakcie misji na Lingshan, M2014 stał się zaawansowanym karabinem na antymaterię przystosowanym specjalnie do potrzeb żołnierzy biorących udział w walkach asymetrycznych. Opracowany przez CryNet Armories Electromagnetic Research Division, Gauss zastępuje poprzednie pokolenia .50 cal karabinów snajperskich, łącząc większą moc i prędkość wylotową z ograniczonym odrzutem. Jego ogromna prędkość wylotowa zapewnia znacznie większy zasięg, mniejsze obniżenie toru lotu pocisku i mniejsze znoszenie przez wiatr. Gauss stworzony został na podstawie technologii railgun - za pomocą pola magnetycznego rozpędza pociski do ogromnych prędkości. Zasilanie przez nowy 8-megadżulowy prototyp akumulatora sprawia, że karabin ma ogromną siłę ognia. Po udanych, choć kontrowersyjnych próbach na wyspie Lingshan, CryNet przyspieszył rozwój i w ciągu trzech lat M2014 stał się standardową bronią stosowaną w szeregach jednostek C.E.L.L.. Rzecznik CryNetu - Elliot Schwarz widzi karabin Gaussa jako przełom w nowoczesnej technologii na polu bitwy.

M2014 GAUSS

HMG

HMG jest zasilane z taśmy amunicyjnej, opracowane przez Schwarz Systems USA. Działko montowane jest zazwyczaj w pojazdach, bywa że znajdziemy je przymocowane do barierek. Nawet w kilka lat po zakończeniu zimnej wojny, HMG jest wysokiej klasy bronią wykonaną z najnowocześniejszych materiałów - wysoko wytrzymałych włókien węglowych. Pociski kalibru .50cal są w stanie przebijać osłony lekko opancerzonych pojazdów. Zastosowanie dużego kalibru ma swoje wady. Broń ciężko kontrolować z powodu sporego odrzutu, mimo zaawansowanych technologii tłumienia i stabilizacji. Zwykły żołnierz nie jest w stanie nosić tej broni, która za to idealnie sprawdza się jako element fortyfikacji.

HMG